tu jesteś: główna / komorka_a_samochod

Komórka a samochód

Dziś praktycznie każdy z nas ma jeden lub nawet kilka telefonów komórkowych. Używamy ich wszędzie i w każdej sytuacji. Widok telefonu komórkowego tak wrósł w naszą rzeczywistość, że nikogo już nie dziwi widok osoby rozmawiającej przez telefon komórkowy. Często zdarza się, że wykorzystujemy telefony komórkowe podczas prowadzenia samochodu. Trzeba pamiętać, że w Polsce jest to zabronione. Nie jest to urzędniczy wymysł, ale konieczność potwierdzona wieloma naukowymi badaniami.

Prowadzenie pojazdu wymaga uwagi i koncentracji. Rozmowa telefoniczna lub co gorsza, pisanie sms"ów podczas jazdy rozprasza uwagę i dekoncentruje kierowcę. Rozproszenie to obejmuje kilka elementów. Kierowca prowadzący rozmowę telefoniczną ma ograniczone zdolności motoryczne. W razie niebezpieczeństwa nie jest w stanie szybko i sprawnie zareagować. Nie jest również w stanie na bieżąco i świadomie analizować sytuację na drodze. Rozmowa przez telefon zaburza również możliwości kierowcy co do odbierania zewnętrznych bodźców słuchowych. Koncentruje się on na rozmowie tak mocno, że nie jest w stanie rejestr4ować innych dźwięków. Ogólnie rzecz ujmując rozmowa telefoniczna znacznie ogranicza szybkość reakcji kierowcy na poszczególne bodźce. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji, które w konsekwencji mogą zakończyć się wypadkiem.

Dane statystyczne wskazują, że mimo oficjalnego zakazu stosowania telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów, aż 60-70 % ludzi nie stosuje się do tego zakazu. Możliwość wypadku spowodowanego przez kierowcę rozmawiającego przez telefon wzrasta czterokrotnie.
By zminimalizować ryzyko wypadku zalecane jest stosowanie tzw. zestawów głośnomówiących. Najlepiej jednak odłożyć rozmowę "na później".

Komórka a samochód