tu jesteś: główna / gprs

GPRS (General Packet Radio Service)

General Packet Radio Service (GPRS) - technologia, która stosowana jest w sieciach GSM do pakietowego przesyłania danych. Oferowana w praktyce prędkość transmisji rzędu 30-80 kb/s umożliwia korzystanie z Internetu lub z transmisji strumieniowej audio/video. Inną zaletą tej technologii jest fakt, że użytkownik płaci za faktycznie wysłaną lub odebraną ilość bajtów, a nie za czas, w którym połączenie było aktywne.
Istnieje też pojęcie "Sieć GPRS". Mówi się o niej w kontekście infrastruktury telekomunikacyjnej, która umożliwia transmisję pakietową. Składa się ona ze stacji bazowych używanych w klasycznej sieci GSM do transmisji głosu i z niezależnie rozbudowywanej sieci szkieletowej, która łączy sieć radiową z zewnętrznymi sieciami IP lub X.25 oraz z innymi sieciami komórkowymi.

Specyfikacja GPRS jest rozwijana jako część standardu GSM przez konsorcjum standaryzacyjne 3GPP.

Na bazie technologii GPRS, operatorzy mogą dostarczać abonentom dodatkowe usługi, jedną z najpopularniejszych jest możliwość korzystania z zasobów Internetu, korporacyjnych sieci LAN, lub portali oferowanych przez operatora (np. Era Omnix). Coraz bardziej popularna staje się emisja programów telewizyjnych: np. amerykański kanał sportowy ESPN oferuje abonentom należącego do niego operatora niektóre swoje programy oraz skróty z najciekawszych wydarzeń sportowych. Polska stacja TVN za pośrednictwem operatora Orange udostępnia kolejne odcinki serialu Magda M. GPRS oferuje też usługi przenoszenia (ang. bearer service) dla przeglądania stron WAP oraz dla wysyłanych MMS-ów i SMS-ów (choć te ostatnie zazwyczaj przesyłane są za pomocą standardowych technologii GSM).


GPRS