tu jesteś: główna / bramka_sms

Bramka SMS

SMS (ang. short message service, simple message system) - usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej.

Wiadomość SMS wysyła się na numer abonenta sieci telefonii komórkowej. Wszystkie produkowane obecnie telefony komórkowe umożliwiają zarówno odbieranie, jak i wysyłanie tego typu wiadomości.
 
Maksymalna długość pojedynczej wiadomości (potocznie również określanej skrótem SMS) wynosi 160 7-bitowych znaków lub 140 8-bitowych. Jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

Wiadomości SMS są też używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości SMS Premium o podwyższonej opłacie. Pierwsze w Polsce serwisy SMS Premium zostały uruchomione 1 marca 2001 r. przy okazji programu Big Brother emitowanego w TVN. Wiadomości SMS Premium bazują na skróconej cztero- lub pięciocyfrowej numeracji zaczynającej się od cyfry siedem. Kolejna, druga cyfra informuje o koszcie wysyłanej wiadomości SMS.

Przesyłanie SMSów wbrew temu co mogłoby wydawać się logiczne - odbywa się kanałami odpowiedzialnymi za sygnalizację. Pozwala to na otrzymanie wiadomości nawet podczas prowadzenia rozmowy i wówczas jest ona przesyłana kanałem SACCH. W pozostałych sytuacjach wiadomość jest dostarczana kanałem SDCCH


Bramka SMS