tu jesteś: główna / baza_telefonow / sony

Sony

Sony - firma japońska założona 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę jako Tokyo Telecommunications Engineering; obecnie jeden z najwiekszych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). Znana z wypuszczonego na rynek w 1979 roku przenośnego odtwarzacza kasetowego "walkmana".  
Wprowadziła też i wypromowała takie znaki towarowe jak discman czy trinitron. Wśród jej produktów znajduje się MiniDisc, seria konsol wideo PlayStation, pamięci Memory Stick czy seria komputerów VAIO. Była również autorem konkurencyjnego wobec VHS systemu zapisu wideo Betamax czy nośnika pamięci HiFD.

Firma dzięki przejęciom jest także właścicielem m.in. studia filmowego Columbia Pictures oraz przez spółkę-córkę Sony Music jest jednym z największych wydawców muzycznych. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. Sony przejął dział lustrzanek cyfrowych koncernu Konica Minolta, poszerzając tym samym swoją ofertę o nowy obszar, jakim jest segment cyfrowych aparatów fotograficznych opartych na lustrzankach jednoobiektywowych z bagnetem "Minolta A".

Sony