tu jesteś: główna / baza_telefonow / philips

Philips

Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 firma zatrudniała 164 000 pracowników w ponad 60 krajach a jej obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw.
 
"Wall Street"). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Electronics, Philips Lighting, Philips Medical Systems i Philips Domestic Appliances and Personal Care.

Firma została założona w 1891 r. przez braci Gerarda i Antona Philips w Eindhoven, w Holandii. Ich pierwszym produktem była żarówka oraz "inny osprzęt elektrotechniczny". W pierwszej fabryce Philipsa obecnie znajduje się muzeum. W latach 20. XX wieku zaczęto wytwarzać inne produkty, a w 1939 wprowadzono na rynek pierwszą golarkę elektryczną Philishave. Philips wprowadził też do użytku kasetę magnetofonową, która szybko stała się przebojem. Nie udało się za to rozpropagować standardu kaset video znanego pod nazwą V2000 z powodu konkurencji ze strony standardów Betamax i VHS.

W roku 1922 Philips pojawia się także w Polsce, jako udziałowiec Polsko-Holenderskiej Fabryki Lampek Elektrycznych, produkującej żarówki i sprzęt oświetleniowy.

W maju 1940 właściciele Philipsa zostali poinformowani o niemieckiej inwazji na Niderlandy i zdecydowali się na ucieczkę do USA, zabierając ze sobą sporą część majątku firmy. Zarządzając nią z terenu Stanów Zjednoczonych umożliwili jej działalność przez cały okres wojny. Wiele spośród sekretnych laboratoriów badawczych było doskonale ukrytych przed hitlerowcami, co po wojnie pozwoliło firmie na szybki powrót do świetności.

 Philips