tu jesteś: główna / baza_telefonow / nokia

Nokia

Nokia to fińska firma elektroniczna zajmująca się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znana z produkcji telefonów komórkowych oraz wysokoczętotliwościowych stacji przekaźnikowych dla telefonii GSM. Spółka akcyjna notowana na giełdach w Helsinkach, Frankfurcie oraz nowojorskiej "Wall Street" (NYSE).
Firma, założona w roku 1864 jako fabryka masy papierniczej, następnie zajmowała się produkcją kabli i galanterii gumowej. Firma zaczęła używać nazwy Nokia, po przeniesieniu produkcji do miasta Nokia w Finlandii. Po przeprowadzce firma dość głęboko weszła w branżę elektroniczną, produkując elektronikę użytkową: telewizory, magnetowidy, zestawy do odbioru telewizji satelitarnej, a także podzespołów elektronicznych. Wraz z rozwojem branży informatycznej oraz komputeryzacji firma rozszerzyła branżę o monitory komputerowe a następnie o dedykowane urządzenia oparte o układy cyfrowe, telefony i interfejsy dla telefonii komórkowej by w końcu całą produkcję zwrócić głównie w rynek telefonii cyfrowej.

Nokia jest koncernem międzynarodowym w pełnym tego słowa znaczeniu - zatrudnia 60 tys. osób w 120 krajach. Tworzy 20% całego eksportu Finlandii. Obecnie (dane z kwietnia 2006 roku) więcej niż co trzeci (35%) telefon komórkowy sprzedawany na świecie został wyprodukowany przez Nokię. Nokia jest w pierwszej dziesiątce firm rozpoznawanych przez konsumentów na świecie.

Główna siedziba firmy Nokia znajduje się w Keilalahti w miejscowości Espoo w Finlandii.Nokia