tu jesteś: główna / baza_telefonow

Baza Telefonów

Początki telefonii komórkowej są raczej pesymistyczne. W 1956 foku firma Ericsson wprowadziła na rynek telefon bezprzewodowy, jednak zarówno jego waga (40 kg), jak i cena (równowartość dobrego samochodu), skutecznie odstraszały potencjalnych kupujących.. Nikt wtedy nie przypuszczał, że telefon komórkowy zrobi tak zawrotną karierę i stanie się pożądany przez większość ludzi.

Chociaż historia telefonii komórkowej sięga jedynie ostatniego półwiecza, to pierwsze wynalazki, które przyczyniły się do jej powstania datuje się na XIX wiek. Mowa tu oczywiście o przełomowym aparacie Aleksandra Grahama Bella. To właśnie dzięki jego wynalazkowi zaczęły powstawać pierwsze sieci telekomunikacyjne. Jednak ludzie potrzebowali czegoś więcej - chcieli mieć możliwość kontaktu z innymi z praktycznie każdego zakątku świata.

Początkowo umożliwiono przesyłanie sygnału telefonicznego drogą radiową, dzięki pojedynczym nadajnikom, a później całym ich sieciom. Jednak to nie wystarczało. Powstanie pierwszych (analogowych) sieci komórkowych spełniło postawione wymagania. Nie zapewniały one świetnej jakości dźwięku, były bardzo wrażliwe na ukształtowanie terenu i oczywiście drogie. Operowały one w paśmie częstotliwości 450 MHz. Pierwszą taką siecią w Polsce był Centertel.

Wraz z wzrostem wymagań klientów, zaczęto wprowadzać telefonię komórkową drugiej generacji (2G). Tym razem opartą o sieci transmisyjne GSM 900/1800 MHz. Jakość dźwięku znacznie się podniosła, możliwe stało się przesyłanie danych teleinformatycznych, oraz korzystanie z multimediów. Właśnie znane nam sieci Era, Plus, Idea i Heyah operują w tym paśmie.


Baza Telefonów